Как да зареждаме електромобил в гаража

Категория

Публикации

Дата на публикуване

09.04.2024

Автор

Дани

Тази статия ще синтезира информацията представена в този клип:

Към днешна дата все още съществува Нощна тарифа , но това след няколко месеца ще се промени. Въпреки това стратегията за домашно Зареждане ще остане сходна, защото тя зависи от времето, което автомобила може да остане паркиран в гаража докато почиваме вкъщи. Вероятно в навлизането на частните клиенти на свободния пазар ще се появят тарифи за електромобили, които ще представят по-изгодни цени за зареждане денем, когато има изобилие от соларна енергия, но към днешна дата зареждането на нощна тарифа е най-изгодното зареждане след безплатния ток.

Защо ни трябва станция

Често получавам въпроси от сорта “Мога ли да включа Type 2 към CEE 32 и да зареждан така”, “не мога ли да зареждам без станция?” и други подобни.

Зареждането на електрически автомобили разчита на използването на станция. Станцията служи за “описание” или “представяне” на мрежата пред автомобила. На кратко станцията е “описание” на мрежата, за да може колата да разбере какви са ограниченията на зареждането. Основна задача на всяка станция е да осигури зареждането на автомобила, като допълнителните задачи на станциите могат включват защити, отдалечен достъп, контрол на достъпа с карти, потребителски преференции и графици на Зареждане… съществуват много възможности, но основно станцията трябва да представи пред автомобила лимитите на мрежата и да се грижи за безопасността на зареждането.

Подбор на станция

за да определим каква станция ние необходима е необходимо да си отговорим на няколко въпроса:

КОЛКО

  • често и колко ще зареждаме? 
  • време е паркирана колата?
  • е голяма батерията?
  • караме на ден?
  • е лимита на колата?

Колко караме на ден?

Нека започнем да отговаряме на въпросите един по един. Първо ще отговорим на най- лесния, колко километра правя на ден? Средно хората карат по около 50км градско, но за примера ще използвам 150км . За да разберем колко ще се наложи да заредим всеки ден ще умножим по * 20кВч/100км, това е един нормален средно годишен разход на много от електромобилите и ще ни даде добър ориентир. Най-често по-ефективните електрически автомобили харчат около 15 -16 кВч/100км при пролетно и есенно време(15-25℃), зимата харчат около 30% повече за отопление на купето и задвижването, а лятото съответно около 15-20% повече за охлаждане.

150км * 20кВч/100км = 30кВч 

Колко често и колко ще зареждаме? 

За да отговорим на този въпрос ще трябва да отговорим на няколко други въпроса. Един от тях е какъв в автомобила. За примера ще използваме един много популярен електромобил Tesla Model Y Long Range 2022. От данните в evdatabase можем да видим, че версията Long Range има 82kWh батерия, от която използваемата енергия е 75kWh.

Нека въведем понятието буфери. Li-Ion батериите имат известни особености, те са много видове, с различни химии, с различни производители, но за да направим нещата по-прости ще кажем, че повечето Li-Ion батериите имат буфери, които са резултат от характеристиката на клетките в батерията.

Най-просто казано, червената и синята зони от батерията често са запазени от производителя и потребителя няма възможност да ги използва за придвижване. Част от производителите използват само долен буфер (червената зона), част то тях използват и горен буфер (синята зона), но всички производители имат някаква част от батерията, която не е използваема.

използваема батерия при зареждане на електромобил

След като вече знаете какво са буфери, ще допълним, че те съществуват за да пазят живота на батерията възможно най-дълго време. В тази зона на батерията има много малко използваема батерия, а зареждането в последните няколко % и разреждането на батерията до последните няколко % носят значителна щета на клетките в нея. Поради тази причина производителите не позволяват пълно разреждане на батерията и скриват част от батерията под това, което на таблото е 0% заряд. Част от производителите като Tesla, позволяват на потребителите да използват горния буфер, но препоръчват автомобилите да седят със заредени батерии над 90% в кратки периоди от време, непосредствено преди пътуване. Това обособява по-широки зони, оцветени в сиво, които е по-добре да не използваме при ежедневното си Зареждане особено при NMC батерии. LPF батериите са значително по-издръжливи на зареждане над 90%, но това е отделна тема за друга статия.

Ежедневната зона на батериите на електрическите автомобили може да удобство да се каже, че е от 20% до 80% от батерията, в случаите, когато батерията е недостатъчна за ежедневните преходи, това може да бъде променено на 10% – 90%. Така батерията би имала най-дълъг живот в бъдещето.

Ако изберем стратегия с 10 – 90%, то ежедневната част от батерията е 82 * 80% = 66 кВч

Ако изберем стратегия с 20 – 80%, то ежедневната част от батерията е 82 * 60% = 50 кВч

При среден разход 20 кВч/100км това са респективно 330км или 250км.

Съществуват автомобили, при които не е възможно да се зададе до колко % да се зареждат. Най – често това за автомобилите с по-малки батерии, където производителите са преценили, че собствениците ще имат нужда от цялата батерия ежедневно. При част от тези батерии производителите са си заложили горен и долен буфер и това Зареждане не се отразява на живота на батерията. Пример за това са BMW i3 и Renault ZOE като те имат доказана устойчивост във времето въпреки зареждането ежедневно до 100%.

Личното ми предпочитание е да зареждам до 80% ежедневно и това е достатъчно за нуждите ми.

Колко време е паркирана колата?

Това е лесен въпрос, според дневния си график ще приемем, че се прибирате в 21:00 и колата е паркирана на място, на което е възможно да бъде зареждана. Също нека приемем, че нормалния ден започва в 7:00 и това оставя общо 10 часа за Зареждане на автомобила вечер.

Към дата Април 2024, все още в България се прилага Нощна тарифа за електроенергия и цената на зареждането е най-изгода да се съобрази с нея. Известно е, че нощната тарифа скоро ще бъде отменена и също, че цените на тока предстои да се повишат.

В зелено са представени часовете, в които автомобила е паркиран в гаража (21:00 – 7:00)

В оранжево е илюстрирана периода на Нощна тарифа (23:00 – 7:00)

Комбинацията от 2те са 8 часа диапазон за зареждане на още по-изгодна цена.

Зареждане нощна тарифа

От това можем да заключим, че имаме 8 часа за да заредим 30кВч, това са 4кВ мощност на зареждане.

Колко е лимита на колата?

Освен данните събрани до тук се налага да знаем и какво е ограничението на колата. Повечето автомобили са ограничени на 11кВ, има изключения, които могат за се зареждат с 22кВ, като например ZOE, Smart, Porsche Taycan и още няколко, но по-лошото е, че японските автомобили често за ограничени и не могат да зареждат с такава мощност. За това е необходимо да разберем с каква мощност може да се зарежда автомобила на 1 и на 3 фази. Тази информация често се намира в каталога на автомобила или в evdatabase.

В обобщение повечето автомобили зареждат до 7.4 кВ на монофазен ток и 11кВ на трифазен ток.

Ток и кабели

Трифазен и монофазен ток

Токът в енергопренонстата мрежа е трифазен, в домакинствата поради ниските мощности често се използва само една от 3-те фази, така тока става монофазен.

В един перфектен свят всеки апартамент и всеки Гараж ще имат трифазен ток, но това е рядко срещан лукс. Ако имаме щастието да имаме трифазен ток и подходящ електромер за него, това дава по-голяма мощност на зареждането, ако нямаме, тогава сме ограничени го монофазно зареждане.

европейските автомобили са ограничени до 32А на фаза в най-добрия случай. Японските понякога са ограничени до много странни стойности и често не поддържат трифазно зареждане.

От щатите пък има автомобили ограничени на 43А или такива, които могат да зареждат на 2 от 3-те фази. ZOE също е способно да зарежда до 43 kW AC в модификацията Q210.

Всичко това трябва да се провери преди да се избере станция и тя да бъде захранена, за да не се окаже, че избраното захранване зарежда колата по-бавно от очакваното.

Ако ще подавате документи за повишаване на мощност, би било добра опция да преминете към трифазен ток ако това е възможно за вашия обект.

Как да изберем кабелите?

При кабелите е важно да се обърне внимание на броя фази и мощността на зареждане.

Ще разделим кабелите за удобство на “монофазни” и “трифазни” според броя проводници. Сами по себе си кабелите нямат такава принадлежност, но според броя проводници можем да улесним цялото

МонофазенТрифазен
монофазенкабел зарядна станциятрифазен кабел зарядна станция
Брой проводници 3:
Фаза 1 (L1) 
Нула (N)
Земя (E)
Брой проводници 5:
Фаза 1 (L1)
Фаза 2 (L2)
Фаза 3 (L3)
Нула (N)
Земя (E)
Фазата може да се използва бъде всяка от 3-те фази според предназначението на фазите в плана на сградата. Възможно е всяка фаза да си има различни товари и да се търси баланс между тях.3-те фази имат ред на свързване, важно е той да се спази

След като вече сме избрали броя проводници трябва да изберем и дебелината на кабела. Ако вече знаем колко кВ зареждане искаме да постигнем от таблицата можем да изберем размер на предпазителя в ампери (А).

ФазиVAkW
12303,20,7
123081,8
1230122,8
1230163,7
1230245,5
1230327,4
340085,5
34001611,1
34002416,6
34003222,2

Както се вижда от таблицата до 7,4 кВ е постижимо на 1 фаза, над 7,4 кВ вече се налага да имаме трифазен ток. Често ме питате дали е възможно да зареждате на с 15кВ на монофазен ток на защото имате 60А предпазител, отговорът на този въпрос е НЕ. Автомобилите най-често са ограничени до 32А с много малки изключения, а единствения, които съм виждал да зарежда на 43А е Renault Zoe Q210. За всички останали автомобили всичко над 32А е ненужно.
Все пак удобството да можете да заредите “бързо” когато имате нужда от това, на 11кВ, си струва изграждането на трифазни трасе.

В таблицата за дебелина на кабели спрямо мощността можете да подберете подходящ кабел за нуждите си, но ако трябва да опростим отговора на въпроса “кой е правилният кабел”, то отговора е най-често 4мм2 за 32А ток, но ако трасето е по-дълго от 30м, то тогава е за предпочитане да бъде 6мм2 заради загубите по самия кабел.

Най – често избираните кабели са СВТ 5Х6мм2 за трифазен ток и СВТ 3Х6мм2 за монофазен ток. Често инсталациите на гаражите в по-новите блокове са изградени със захранващ кабел 4мм2, той е подходящ за 32А в режим за зареждане на електромобил (много дълго време под постоянен товар) ако общата дължина на кабела е под 30м. Ако дължината му е по-голяма, бих препоръчал зареждане на 25А.

Препоръчвам избора на 6мм2 кабел, защото рядко си струва да спестите от разликата в цената до 4мм2, освен ако кабела не е вече положен от строителя.

Каква партида да избера?

Най-често гаражите са с много малки предпазители, защото в тях не се очакват консуматори освен лампа или автоматична гаражна врата. За зареждането на електрически автомобили се изискват съществено по-големи мощности. Най-често предпазителите по новите блокове са 6-8А, което е под 2кВ. В такива случаи се налага да се подадат документи за повишаване на мощността на партидата.

С покачването на мощността цените на партидите стават по-големи и това прави избора на партида с мощност над 15кВ необоснован.

Всеки би искал да има 50кВ мощност в гаража “просто за да има ако му потрябва”, но реалността е такава, че станциите над 22кВ за правотокови DC станции и те са значително по-скъпи като инвестиция за изграждане. Също в контекста на автомобил, зареждане с над 11кВ рядко е смислено, защото автомобилите са паркирани нощем за няколко часа, а батериите им рядко са над 100кВч. Най – често батериите на популярните автомобил иса в диапазона от 40 до 80кВч, ежедневната част от такава батерия 20-80% би се заредила за 4-5 часа при мощност 11кВ и за това партида над 15кВ е рядко срещан избор.

Препоръчвам избора на 15кВ партида за гараж.

Мога ли да зареждам от контакта?

Контакт е твърде общо понятие. То често се свързва с популярния стандарт “Шуко”, но контакт може да се използва и за индустриалните куплунги като наименование.

На картинката са показани няколко различни контакта и съответната им максимална мощност. Контактът “Шуко” е ограничен до МАКСИМУМ 16А, като повечето контакти се препоръчва да се натоварват с над 13А само за кратки интервали от време.

куплунги за зареждане електромобил

Това е причината компании като LDG да предлагат специализирани решения за зареждане на електромобили. Препоръката ми е да се използват индустриални контакти за такъв тим употреба. Те са предвидени да понасят големи товари за дълго време и пиновете им за контакт за значително по-големи.

Този тим контакти са основно 2 цвята сини (монофазни P+N+E) и червени (трифазни 3P+N+E) със по 2 размера 16А и 32А. Предлагат се и други вариации, но това са тези, които биха ни свършили работа за тази задача.

В таблицата можете да намерите популярните щепсели и тяхните ограничения по мощност.

ИмеШукоCEE 16A 1фазен 3пина мъжкиCEE 32A 1фазен 3пина мъжкиCEE 16A 3фазен 5пина мъжкиГОСТ ?!?CEE 32A 3фазен 5пина мъжки
Сила13 – 16А16А32А16А16 – 25 – 32А32А
Напрежение220v220v220v400v380 – 480v400v
Мощност3-3,7kW3,7kW7.4kW11kW11-22kW22kW

Препоръчвам инсталацията на 32A CEE (монофазен или трифазен)

Каква станция да изберете?

Станциите са цяла една тема сами по себе си, но ако ги разделим в категории:

В зависимост от употребата и особеностите на монтажа станцията може да има нужда от контрол на достъпа, платежна система или да има специфичен дизайн за да се свърже с решението на фасадата.

Ако задачата може да бъде решена със собствена станция, която няма нужда от контрол на достъпа, чест избор е станцията на Tesla Gen 3 Wall Connector. Много добре направена станция, покриваща всички стандарти за безопасност и на много добра цена. Поддържа 22кВ, може да бъде конфигурирана и може да споделя мощността си ако е свързана в една мрежа с още няколко такива станции. Така можете да използвате 22кВ мощност за зареждането на няколко коли в един Гараж.

За различни други апликации можете да потърсите помощ от нашите партньори, като често можете да се възползвате и от отстъпка ако споменете името на канала.

Детайли за компания
Evchargers.bg
Предлагат много видове зарядни станции, част от тях имат системи за контрол на достъпа чрез карти, без система за плащания
Evpoint.bg
Предлагат различни политики за инсталация на станция както за лична така и за споделена употреба със системи за достъп и плащания
SmartElectricTech
Продават станции, които могат да бъдат свързани със система за достъп и система за плащания. Гъвкави решения за всякаква употреба
Gigacharger
Предлагат станции за монтаж с договор за наем, системи за стартиране на зареждането, системи за отчитане на консумация на ток и плащания.