Китайските електромобили са тук, за да останат

Категория

Публикации

Дата на публикуване

14.04.2024

Автор

Тошко

Тагове

Харесва ли ви или не, електромобилите са бъдещето на автомобилостроенето . Но дали индустрията ще бъде ударена от Китайска доминация? Много разумно Китай доминира в производството на почти всеки ресурсен материал, използван в производството на електрически автомобили.  Това им дава наистина сериозно конкурентно предимство. Те не само правят колите евтино, но и в огромни количества.

Сега китайските производители започват да изнасят автомобили в Европа. Кой ще бъде победителят и кой ще бъде губещият е въпросът. Към днешна дата автомобилният бизнес претърпява най-голямата си промяна от над 100 години насам. Мисля че в следващите няколко години ще видим големи промени в автомобилната индустрия, сравнима със замяната на животинската тяга с ДВГ.

Как производителите на автомобили в Китай успяха да напреднат толкова ? Какви са рисковете и какви са възможностите?

Светът днес много се е променил и електрическите превозни средства са тук, за да останат. Ако можете да си позволите такова, можете да си купите електрически Nissan, Volvo, Volkswagen, Hyundai, Audi и дори  Rolls Royce, но основната конкуренция е на път, вълни от нови електрически автомобили от марки, за които не се знае много, се опитват да навлязат на Европейският пазар. Те имат едно общо нещо. Всички идват от Китай!

Началото

Ако погледнем назад  към началото на 21ви век, всички знаехме Китай като страната на велосипедите. Но към днешна дата Китай се оформя като световен лидер, когато става дума за електрически превозни средства. Ако видим какво се случва в момента в Китай, ще установите, че там има 300 сериозни производители на електромобили и около 1400 startup компании. Това, което им помага да са на това ниво е 25 годишна правителствена (партийна) политика, свързана с големи инвестиции в сферата и производството на електромобили.

Само до преди няколко години най-големият износител на автомобили в света бе Япония, следвана от Германия. Но преди 2 години, когато Китай изпревари Германия и стана вторият най-голям износител на автомобили. А през 2023 г. изпревари Япония и сега е най-големият износител на автомобили в света.  

Мащабите на производство

Един от новите производители, който планира да навлезе в Европа и UK беше представен на изложение за електрически автомобили в Лондон. Името на марката е Omoda, компанията, майка на Omoda се казва Cherry. Това е компания, която се притежава от Китайската държава за 2023, те са изнесли повече от 900 000 превозни средства за места като Близкият изток, Латинска Америка и Южна Азия.

Друга Китайска компания с големи планове за Европа се нарича “Build Your Dreams” или повече известна като BYD. Амбицията на BYD е в следващото десетилетие да се превърнат в един от топ 3 производители на коли в Европа. За да разберем колко голям производител е BYD, трябва да споменем, че в момента за тях работят 600 000 души. Основният завод на BYD се намира в провинция Guangdong, град Shenzhen. В този завод са заети около 200 000 души, които работят 24 часа на ден на 2 или 3 смени, 7 дни в седмицата . И това е само един завод.

Още един много сходен на този завод се намира в Shanxi, също в Китай, а в момента подобен размер завод се строи и в Тайланд. BYD дори има Roll-on/roll-off кораби, построени специално за тях. Един кораб може да превозва около 7000 коли. Към момента BYD разполагат с един такъв кораб, но се очаква още 7 да бъдат построени, като целта на тези кораби е да доставят коли до Европа и Южна Америка. Корабите са част от стратегически план за създаване на собствени средства за дистрибуция и логистика , така че да не се налага да се конкурират с ограничено пространство на борда на други кораби.

Има и други компании, които правят подобни неща SAIC, това е компанията, която притежава MG. Geely, подобни на BYD по размери и мащаб, те правят точно едно и също нещо. Представете си ситуацията с BYD, но възпроизведена в множество компании.

Как и защо

Вярвам че с всичко казано до тук всички разбираме, че Китайските коли идват към Европа. Но как китайската автомобилна индустрия стана толкова голяма и каква заплаха всъщност представлява тя за Европейските производители на автомобили?

В началото на 21ви век, в Китай се взема решение да се заложи на електромобилите по редица причини, като основните три са следните : първо подобряване качеството на въздуха в градовете, второ, за да се намали зависимостта от петрола и трето, защото китайските производители не могат да се конкурират със западните производители на ДВГ автомобили, които имат вековна традиция в това производство.

За поседнете 25 години производителите в Китай влагат големи усилията в производството на електромобили. По този начин те успяват да развият иновативни технологии, и да намалят себестойността на производството така че сега могат да произведат кола с 25%-30% по-евтино от колкото в Европа. Друга много важна съставка в този бум на производство е държавното финансиране. Според различни източници държавната помощ се равнява на десетки , ако не и стотици милиарди Евро.

Друга причина поради, която Китай е в тази лидерска позиция, е достъпът до редките материали, които са нужни за производството на електромобили. За производството на батериите са необходими определени редки метали като литий и кобалт. Този,  който контролира тези суровини, контролира и веригата за производство на батерии.

За пример ще използвам една от ключовите съставка, кобалтът. 3/4 от световните доставки на кобалт идват от демократична република Конго. Китайските компании контролират 80% от добивът на кобалт в Конго. Според някои  източници Китай контролира до 95% от компонентите, нужни за производство на батерии, което поставя всички други производители в затруднена позиция и борба за основни суровини.

Опциите пред политиците

Както вече знаем в САЩ вече се налага 27,5% мито на автомобилите, произведени в Китай. Европейските производители на автомобили са много обезпокоени от настъпването на Китайските електромобили, поради това ЕС обмисля добавянето на допълнителни тарифи върху произведените в Китай електрически превозни средства. В последните няколко седмици се заговори, че в UK може да се приложат такси за колите, произведени в Китай.

И тук идва трудният избор, който Европа трябва да направи.  Дали да позволи на по-достъпните, като цена Китайски електромобили да навлязат свободно на пазара. От една страна целта на стария континент е бърза транзиция към електромобилите, но това няма да може да стане без всички тези коли, идващи от Китай. От друга страна ако Европа не наложи мита на тези коли, това може да се окаже пагубно за Европейските автомобили производител.

Също така не трябва да забравяме и високият марж, с който Китайските производители работят. Една и съща кола се продава на цена от £28к в Европа, докато Китайската ѝ версия е на половина, около £14к. Това трябва да напомни, че дори и слагайки мита, сходни на тези в САЩ, колите произведени в Китай е много вероятно да се окажат по- евтини от тези, направени в Европа. Според много анализатори Китайските производители сега претеглят своите опции дали да поемат удара от евентуални митнически такси или да отворят производство в Европа. Някои производители като BYD вече се готвят да отворят завод в Унгария.

Алтернативата

Този процес не е нов за автомобилният свят. За финал нека си спомним какво стана с Японските производители през средата  на 60те години на 20ти век. Първите Японски автомобил пристигат в UK, но минават 10 години, докато колите от страната на изгряващото слънце навлязат масово на пазара. През 1980 година Японските коли представляват 10% от пазара на автомобили в Европа, а през 1986 година Маргарет Тачър отваря завода на Нисан в Съндърланд. Това може би е пример, който трябва да следваме. Каквото и да стане, бъдещето е тясно свързано със сътрудничество с Китайските производители.

Поздрави Тодор Раднев